Niechże się mężczyzna boi kobiety, gdy ta kocha: wówczas ponosi ona wszelkie ofiary, a wszystko inne wydaje się jej bez wartości.

Fryderyk Nietzsche

Kto wziął pocałunki, a nie wziął reszty, zasługuje na utratę tego, co otrzymał.

Owidiusz

Każda kobieta chce się podobać i, kiedy posiada przewagi piękności lub bodaj ich część, uda jej się to; nawet gdyby mężczyźni mieli się nieco na baczności, choćby ona sama się nie starała, będzie wzbudzać miłość.

Biaise Pascal

Nie kocha szczerze żadnej, kto więcej jak jedną kobietę kocha.

Platon

Optymista to mężczyzna, który żeni się ze swoją sekretarką, wierząc jeszcze, że w dalszym ciągu będzie jej mógł dyktować swoją wolę.

Robert Platow

Między kobietą a mężczyzną jest wieczna walka, w której kobieta lubi być pokonana, ale nie upokorzona: wtedy go kocha. Zwyciężona i upokorzona nienawidzi i mści się.

Kazimierz Poświat

Ludzie, którzy nie są zakochani, nie mogą zrozumieć, jak inteligentny człowiek może cierpieć przez bardzo pospolitą kobietę. To tak, jak zaskoczenie tym, że ktoś może zachorować z powodu tak niepokaźnego stworu jak przecinkowiec.

Marcel Proust

Im mniej rozkochasz się w kobiecie, tym łatwiej będziesz się podobał.

Aleksander Puszkin

Gdy kobieta kocha, to kocha bez przerwy, w każdej chwili, lecz mężczyzna ma swoje antrakty.

Jean Paul Richter

Kobieta nie zna piękniejszej i ciekawszej historii nad żywot mężczyzny, którego kocha.

Jean Paul Richter

Kobieta obdarzona (...) sercem matki chętnie stroi mężczyznę darzącego ją miłosnym uwielbieniem w uroki, których on nie posiada; instynkt skłania ją do tego, by dostrzec w nim tylko zalety.

Romain Rolland

Jest rzeczą całkiem niemożebną, żeby serce męskie, prawe i szlachetne, mogło w ogóle kochać kobietę, nie powierzając się całkowicie jej pieczy lub wyłamując się choć trochę spod słodkiej reguły jej wdzięcznego panowania.

John Ruskin

Dziwna rzecz: mężczyzna siedemdziesięcioletni może jeszcze zostać panem młodym. Natomiast dziewczyna przekroczywszy trzydziestkę jest już starą panną.

Horacy Safrin

Człowiek rozsądny zawsze twierdzi, że rozumie kobiety. Człowiek zakochany męczy się, żeby je naprawdę zrozumieć.

Françoise Sagan

Przychodzi taka pora, kiedy nie żądasz niczego. Ani ust, ani uśmiechu, ani pięknych ramion, ani oddechu jej obecności. Wystarcza, że Ona jest.

Antoine de Saint-Exupéry

Nie ma milszego przyjaciela nad kochankę nas kochającą.

Bernardin de Saint-Pierre

Między kobietą a mężczyzną jest tylko to podobieństwo, że przez całe życie potrafią kochać jednego mężczyznę — to znaczy, że ona kocha jego, a on siebie.

Magdalena Samozwaniec

Mężczyźni wymyślili pocałunek, aby ukochanej kobiecie nareszcie usta zamknąć.

Magdalena Samozwaniec

Ukochana kobieta to taka, przy której zapomina się o wszystkich babskich wadach.

Magdalena Samozwaniec