Czyż kobieta może znaleźć swoje prawdziwe szczęście jedynie w świadomości, że ma nad mężczyzną władzę? Jedynym błogosławieństwem kobiety jest to, że może swoją dumę przelać w miłość.

Rabindranath Tagore

Kto jeszcze nie stanął na takim wykształcenia stopniu, że z każdą kobietą mógłby żyć szczęśliwie, ten niechaj się nie żeni.

Bronisław Trentowski

Małżonkowie poznają się trzy tygodnie, kochają się trzy miesiące, sprzeczają się trzy lata, a tolerują się trzydzieści lat.

Hippolite Taine

Biografia kobiety znacznie silniej niż biografia mężczyzny ześrodkowana jest wokół miłości.

Vanna Vannucini

Jeśli kobieta czuje sympatię do mężczyzny: który jada rybę nożem; który zapomina złożyć jej życzenia w dniu urodzin, ale pamięta dobrze, ile lat skończyła; który wszczyna awantury z kelnerami w cukierniach; który znajduje, że jej suknia jest zbyt głęboko wycięta, ale spędza cały wieczór z panią X, wydekoltowaną o dziesięć centymetrów głębiej; który chciałby zostać posłem do sejmu; który wyznaje zasady najsurowszej oszczędności, ale uważa, że w czyn powinna wprowadzać je tylko jego żona... Taka kobieta kocha naprawdę.

Konstancja Talmagne

Jeśli mężczyzna kocha kobietę: która ubiera się modnie bez względu na to, czy jej w tym do twarzy; która przerywa mu pośrodku zdania, aby za niego skończyć opowiadanie; która nauczyła się trzech zdań w obcym języku i używa ich tam, gdzie nie potrzeba; która nie umie piec ciastek, ale za to świetnie gra w karty; która podczas sceny małżeńskiej wypomina jego rodzinę; która gra na pianinie w sposób ewangeliczny, czyli że jej lewica nie wie, co czyni prawica; która woli hodować koty i kanarki niż dzieci... Taki mężczyna jest naprawdę zakochany.

Konstancja Talmagne

Po Bogu, niewiasta jest pierwszym celem miłości męża, i gdyby nie ona, to cóż by mężczyznę do życia przywiązywało?

Walery Wielogłowski

Mężczyzna uczyni wszystko dla kobiety, którą niegdyś kochał, nigdy jednak nie zakocha się w niej powtórnie.

Oscar Wilde

Mężczyzna może być szczęśliwy z każdą kobietą pod warunkiem, że jej nie kocha.

Oscar Wilde

Mężczyzna nie wie, co czyni kobieta dla miłości.

Oscar Wilde

By zdobyć sobie opinię, że posiada się doskonały takt towarzyski, należy z każdą kobietą rozmawiać tak, jakby się ją kochało, a z mężczyzną tak, jak gdyby nas piekielnie nudził.

Oscar Wilde

Kobiety kochają mężczyzn z powodu ich błędów. Jeśli tylko mężczyźni posiadają dość wad, kobiety gotowe są im wszystko wybaczyć — nawet ich ogromny intelekt.

Oscar Wilde

W sytuacjach miłosnych są kobiety o wiele przezorniejsze od mężczyzn. Gdy ci zapominają najczęściej mówić o małżeństwie, one to zawsze przypomną.

Oscar Wilde

Miłość kobiety czyni z mężczyzny anioła, miłość mężczyzny czyni z kobiety męczennicę.

Oscar Wilde

Kobieta jest głucha na wszystkie argumenty. Mężczyzna może ocalić swój kraj, rządzić całym światem, zdobyć wieczną sławę jako filozof, jedynie dla swej żony będzie zawsze tylko zwykłym głupcem.

Thornton Wilder

Nic tak nie wzrusza mężczyzny jak łzy kobiety, którą kochać zaczyna, i nic tak nie drażni go tak, jak łzy kobiety, którą kochać przestaje.

Maryla Wolska